Ogród dla alergików

 

Dom z pięknym ogrodem to scena jak z obrazu i marzenie wielu osób. Niestety na drodze do jego spełnienia mogą stać różne przeciwności . Jedną z nich jest uczulenie na pyłki roślin. Tego typu alergia jest stosunkowo często spotykana, ale u każdego  alergika może inaczej się objawiać i dotyczyć innych roślin. Tak czy inaczej, niezależnie od szczegółów i intensywności uczulenia, problem ten da się obejść. W jaki sposób?

Metod jest kilka. Pierwszą z nich jest wykonanie stosownych badań alergologicznych na kilka miesięcy przed sezonem. Wówczas dowiemy się na jakie pyłki roślin jesteśmy uczuleni, których powinniśmy unikać. Jeśli skomponujemy ogród z roślin, na które nie reagujemy alergicznie, unikniemy problemów i będziemy mogli cieszyć się pięknem własnej działki.

Jeśli jednak z jakiś powodów nie chcesz lub nie masz czasu na badania, możesz skorzystać z innych sposobów. Dobrym wyjściem jest unikanie roślin wiatropylnych. Zamiast nich wykorzystajmy  rośliny zapylane przez owady.  W tym przypadku należy jednak mieć na uwadze ewentualne uczulenie na jad niektórych owadów, np. pszczół lub os.

Jeżeli nie zależy Ci szczególnie na pracach wokół ogródka i stawiasz raczej na jego estetyczną stronę, postaraj się posadzić takie rośliny, które nie wymagają dużego zaangażowania ze strony właściciela. Dobrym sposobem jest też unikanie prac wiosną, kiedy to rośliny pylą najbardziej.