Jesteś uczulony na słońce?

Lut 15, 13  Jesteś uczulony na słońce?

 

Na pytanie o uczulenie na słońce, większość z nas odpowie zapewne: „Nie, nie jestem uczulony”. Czy takie uczulenie jest w ogóle możliwe?  Niestety zła reakcja na promienie słoneczne nie dotyczy tylko bohaterów filmów o wampirach, ale wielu z nas,  w mniejszym lub większym stopniu. Jak rozpoznać to uczulenie?

Podstawowym objawem jest delikatne zaczerwienienie skóry. Jednak czasem wyraźnie widoczne są czerwone plamy, a nawet krostki. Delikatne uczulenie na promienie słoneczne dotyczy wielu osób, które często nie zdają sobie z tego sprawy. Zaczerwienia bierzemy za początkową opaleniznę i lekceważymy alergię. O ile w przypadku lekkiego uczulenia efekty nie będą zbyt dotkliwe, o tyle  przy mocnej alergii na skórze mogą pozostać nawet trwałe ślady.

Uczulenie jest szczególnie widoczne na początku lata. Słońce zaczyna  dopiero „prażyć”, ale już daje się we znaki alergikom. Mocna alergia jest przesłanką do tego, aby unikać przebywania na zewnątrz w pełnych słońcu i  bez odpowiedniej osłony. Wbrew pozorom skutecznym środkiem zapobiegawczym nie muszą być wcale kremy z filtrem przeciw promieniom UV. Może się zdarzyć, że środki chemiczne w kontakcie ze skórą i słońcem wzmagają lub właśnie wywołują reakcję uczuleniową. Różne środki  mogą reagować inaczej z każdą skórą. Dotyczy to nie tylko kremów do opalania, ale także innych środków  np. używanych do codziennego makijażu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *