Jak radzić sobie z alergią na kocią sierść?

 

Koty na dobre zadomowiły się w wielu domach i ich wielbicieli nie brakuje. Jeśli jednak czworonożny, miauczący lokator pojawił się w Twoim domu, możesz odczuć nieprzyjemne efekty jego obecności. Mowa o kocich alergenach, które drażnią oczy lub skórę uczulonych właścicieli kotów. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy oddanie zwierzaka jest jedynym ratunkiem?

Na szczęście nie. Z alergią na kocią sierść można sobie skutecznie poradzić domowymi sposobami. Podstawową zasadą jest określenie pewnych granic kociej wolności. Terytorium zakazanym dla kota powinna być sypialnia. Jeśli jesteś uczulony na kocią sierść, pozwól by Twój organizm odpoczął od alergenów przynajmniej w łóżku. Dzięki temu alergia nie będzie uciążliwa w ciągu dnia.

nasz nowa maść betnovate załągodzi twój ból bardzo skuteczny Astma lek

Utrzymanie kota na wyznaczonym terytorium nie jest jednak zadaniem łatwym. Czasem wystarczy uchylić drzwi do sypialni, aby sprytny czworonóg przecisnął się przez szczeliną i między naszymi nogami wskoczył do łóżka. Wygonienie kota niestety nie rozwiąże problemu w pełni, ponieważ kocie alergeny mogą się utrzymywać nawet przez kilka lat. Dobrym rozwiązaniem jest zatem wypranie pościeli. Jeśli jesteś uczulony warto prać pościel regularnie – przynajmniej co dwa tygodnie.

Równie ważne jest pilnowanie zasad higieny osobistej. Po każdej zabawie z kotem należy dokładnie umyć ręce. Dobrze jest też pamiętać o tym, aby nie dotykać dłońmi twarzy i nie pocierać oczu. Wówczas narażamy delikatną skórę i oczy na bezpośredni kontakt z alergenami.

Zasady higieny powinny dotyczyć także kota. Zwierzęta te uchodzą za wyjątkowo czyste, ale kocie czyszczenie własnego futra nie wystarczy, aby uniknąć uczulenia. Dobrze jest przynajmniej raz dziennie zafundować kąpiel naszemu pupilowi. Nie musi to być jednak kąpiel sensu stricte, gdyż wystarczy mokra gąbką przetrzeć sierść zwierzaka. W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne kocie grzebienie. Warto kupić jeden z nich i regularnie czesać pupila.